Projekt „Razem dla rozwoju aglomeracji 2020+” realizowany jest przez 3 partnerów:
STOWARZYSZENIE AGLOMERACJA OPOLSKA
Wstępem do powołania Stowarzyszenia było podpisanie w 2012 roku Porozumienia w sprawie utworzenia Aglomeracji Opolskiej. Opole wraz z sąsiadującymi gminami postanowiło wspólnie rozwiązywać problemy wykraczające poza granice administracyjne jednostek samorządu terytorialnego oraz wspólnie wykorzystywać pojawiające się szanse, chociażby w postaci funduszy europejskich. Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska powołane zostało przez 20 gmin województwa opolskiego na zebraniu założycielskim 16 października 2013r. W marcu 2014 roku do Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska dołączyła gmina Tułowice, stając się jego 21 członkiem.
Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska jest stowarzyszeniem jednostek samorządu terytorialnego powołanym na podstawie przepisów Ustawy o samorządzie gminnym. Działa na podstawie statutu.
Stowarzyszenie ma na celu wspieranie i rozwijanie idei samorządu terytorialnego oraz dążenie do rozwoju społeczno-gospodarczego jednostek samorządu terytorialnego tworzących Aglomerację Opolską poprzez:
Organami Stowarzyszenia są Walne Zebranie Członków, Zarząd oraz Komisja Rewizyjna.
Strona www: www.aglomeracja-opolska.pl
________________________________________
MIASTO OŁOMUNIEC – DEPARTAMENT FUNDUSZY
Departament Funduszy realizuje kompleksowo proces przygotowania i realizacji projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej oraz programów krajowych.
Składa się z dwóch działów:
Departament Przygotowania i Wdrażania Projektów zapewnia przygotowanie, wdrożenie i trwałość projektów dla Miasta Ołomuniec współfinansowanych z funduszy strukturalnych i krajowych. W ramach przygotowania projektu współpracuje z odpowiednimi departamentami Urzędu Miasta Ołomuniec w zakresie prawidłowego określenia zakresu projektów oraz przygotowania wniosków o dofinansowanie.
W okresie planowania 2021-2027 Departament Strategii odpowiada za realizację Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Ołomunieckiej, zapewnia wsparcie metodologiczne, konsultuje zintegrowane projekty ze wszystkimi potencjalnymi beneficjentami projektów w Aglomeracji Ołomunieckiej, organizuje spotkania grup roboczych ZIT i komitetu sterującego, planuje i monitoruje projekty, przygotowuje proces oceny projektów, współpracuje z instytucjami zarządzającymi programami operacyjnymi, z miastami i gminami Aglomeracji Ołomunieckiej oraz z innymi interesariuszami rozwoju regionalnego.
Miasto Ołomuniec w projekcie Razem dla rozwoju aglomeracji realizuje zadania merytoryczne i odpowiada za porównanie systemów wdrażania instrumentu ZIT w Polsce i Republice Czeskiej.
Strony internetowe:
https://www.olomoucka-aglomerace.eu/uvod
________________________________________
AGENCJA ROZWOJU MORAW ŚRODKOWYCH
Agencja Rozwoju Moraw Środkowych (RARSM) została utworzona w 1996 r. w odpowiedzi na potrzeby rozwiązywania problemów rozwojowych o zasięgu regionalnym i koordynacji strategii rozwoju regionalnego. Założycielami podmiotu jest Stowarzyszenie Gmin Moraw Środkowych i Miasto Ołomuniec. Agencja działa głównie na terenie Kraju Ołomunieckiego, tj. powiatów – Ołomuniec, Przerów, Prostějov, Šumperk i Jeseník. W niektórych obszarach działalność Agencji obejmuje również Kraj Zliński, tj. powiaty – Zlín, Vsetín, Uherské Hradiště i Kroměříž. Zasięg działalności Agencji nie jest sztywno określony granicami administracyjnymi.
Agencja realizuje głównie działania informacyjne, doradcze, szkoleniowe i mediacyjne dla miast, gmin i podmiotów gospodarczych. Ponadto Agencja realizuje zadania związane z promocją regionu, realizuje projekty współfinansowane ze środków UE, działa w obszarze współpracy międzyregionalnej, transferu know-how, wdrażania projektów międzynarodowych, wspierania współpracy między samorządem a biznesem i innymi instytucjami. Zakres działalności Agencji jest szeroki.
Strona internetowa: http://www.rarsm.cz/
Projekt pn. „Razem dla rozwoju aglomeracji 2020+” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska